Bu Ay Toplam 11 Milyar Dolarlık Şirket Hissesi Sattılar. Bazıları Tarihte İlk Kez! Bizim Bilmediğimiz Bir Şey Mi Biliyorlar?

Yüksek profilli CEO’lar, kurucular ve varisler, kendilerini milyarder yapan şirketlerdeki hisselerini kova dolusu satıyor. Neredeyse tüm grup için hisse fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyor.

HİSSE SATIŞLARI REKOR SEVİYEDE

Jeff Bezos bu ay birden fazla işlemde 8,5 milyar dolar değerinde Amazon hissesi sattı. Bu arada JPMorgan Chase’in CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Jamie Dimon geçen hafta 150 milyon dolarlık hisse satarak 18 yıl önce bankanın başına geçtiğinden beri ilk kez hisselerini nakde çevirmiş oldu. Aynı dönemde Apollo Global Management’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Leon Black de 172,8 milyon dolarlık hisse senedi satarak ilk kez hisse senedi satmış oldu.

YÜKSEK PROFİLLİ İSİMLER SATIŞTA

İçeriden hisse satış veri firması Verity’nin analizine göre, Mark Zuckerberg Şubat ayının başından bu yana yaptığı düzinelerce işlemde, yaklaşık 638 milyon dolar değerinde yaklaşık 1,4 milyon Meta hissesini elden çıkardı. Bu son satış grubu, daha önce Kasım ayında 588.200, Aralık ayında 688.400 ve Ocak ayında 447.200 hissenin elden çıkarılmasının ardından geldi. Şubat ayına kadarki üç ay içinde yaklaşık 600 milyon dolar sattı ve son dört aydaki toplam satışlardan elde ettiği gelir 1,2 milyar dolara ulaştı.

SATIŞLAR ARTIYOR

Benzer şekilde, Walmart’ın kurucusunun varisleri olan Walton ailesinin vakfı da bu ay 1,5 milyar dolarlık Walmart hissesi sattı. Bloomberg’e göre aile Walmart hisselerinin yaklaşık %45’ine sahip.

PLANLI SATIŞLAR

Satışların çoğu, yöneticilerin geçen yılın sonlarında ve bu yılın başlarında oluşturdukları 10b5-1 ticaret planlarına göre yapıldı. Bu alım satım planları, hisselerin belirli bir tarihte veya hisse senedi belirli bir fiyata ulaştığında bir komisyoncu tarafından otomatik olarak satılması için önceden oluşturulur. Bu planlar, yöneticinin hisse senedi fiyatını potansiyel olarak değiştirebilecek kamuya açık olmayan önemli bilgilere sahip olmadığı bir zamanda tetiklenecek şekilde ayarlanıyor ve yöneticiye düzenleyiciler tarafından içeriden öğrenenlerin ticareti suçlamalarına karşı bir savunma sağlıyor.

GELECEK ENDİŞELERİ

Finansal hizmet firmalarıyla çalışan bir tazminat danışmanı olan Alan Johnson, hisse senedi satışlarının seçimlerin sonbaharda işleri sarsabileceği gerçeğinden kaynaklanabileceğini söyledi. Bu nedenle, eğer bir yönetici şu anda beklediğinden daha fazla “para içindeyse”, varlıklarını çeşitlendirmek iyi bir fikirdir. Ayrıca Johnson, zengin hisse senedi sahiplerinin Trump yönetimi sırasında uygulanan vergi muafiyetlerinden faydalanıyor olabileceklerini ve bu muafiyetlerin seçimlerden sonra yeni bir yönetim ya da Kongre tarafından ortadan kaldırılabileceğini belirtiyor.

GELECEK BELİRSİZLİĞİ

Johnson Associates’in başkanı Johnson, “Çay yapraklarını okuyorsanız ve önümüzdeki bir yıl içinde siyasetimizde neler olabileceğine bakıyorsanız, şu anda işler oldukça iyi – piyasalar yükseldi,” dedi. “Politikamız ve jeopolitik olarak olup biten diğer her şeyle birlikte, belki bir yıl sonra ya da iki yıl sonra bu kadar iyi olmayacak.”

Dimon’a gelince, Johnson banka CEO’sunun şirkette hisse senedi bulundurmasıyla tanındığını ve bunun kendisini zenginleştiren bir taktik olduğunu söyledi. Forbes’a göre Dimon’ın net serveti 2.1 milyar dolar.

Johnson, “Elbette inanılmaz derecede zengin olmasının yolu hisse senedini almak, elinde tutmak ve hisse senedi fiyatının yükselmesini sağlamaktı,” dedi. “Satış yapmasının alışılmadık yanı, bunu kariyerinin bu kadar geç bir döneminde yapması.”

Johnson, çoğu yöneticinin yol boyunca makul miktarlarda satış yapmış olacağını belirtiyor. Johnson, bunun Dimon’ın bankadaki görev süresinin potansiyel olarak bir bitiş tarihi olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

“Müşterilerimle yaptığım bir şakaya göre, bundan 10 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda soracağımız sorulardan biri, ‘JPMorgan’da Jamie Dimon’ın yerini kim alacak? “Bu soruyu zaten 10 yıldır soruyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir