Beş milyarlık vurgunda yeni gelişme… ‘Ponzi General’in ifadesi ortaya çıktı… ‘Ben de mağdurum’

Türkiye, İzmir’de yaşanan 5,1 milyar liralık vurguna kilitlendi. Ocakçı Holding’in sahibi Sedat Ocakçı, yüzde 17 kar vaadiyle binlerce kişiden 5,1 milyar lira toplayarak adeta bir servet elde etti. Ocakçı’nın bir anda ortadan kaybolması ve şirket tabelalarının indirilmesi üzerine dolandırıldığını anlayan mağdurlar, hemen polise gitti. Başlatılan soruşturma kapsamında Ocakçı Holding’e ait şirketlere baskın düzenlendi.

Yurt dışın kaçma hazırlığı yapan Sedat Ocakçı ile eşi Seçilay Ocakçı ise Adana’da saklandıkları evde yakalandı, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şüphelilerin, satışını yaptıkları token ile kripto piyasalarında para kazandıracaklarını vaat ettiği, ayrıca dron fabrikası kurarak da yine kar sözü verdikleri öğrenildi. Şüphelilerin 3 bin 100 kişiden yaklaşık 5 milyar 123 milyon TL para topladıkları iddia edildi.

İKİSİ DE FETÖ’DEN İHRAÇ EDİLDİ

Sabah’ın haberine göre, soruşturma kapsamında elde edilen detaylar, ortaya çıktı. Sedat Ocakçı’nın 2019’da TSK’dan ihraç edilen üsteğmen olduğu belirlendi. Şirketin genel müdür yardımcısı emekli Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan’ın da FETÖ soruşturması kapsamında ordudan ihraç edildiği tespit edildi.

BİRLİKTE GÖREV YAPTILAR

Vekâleten Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Narlıdere İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı olarak görev yapan Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan’ın YAŞ kararı ile 2022’de emekli edildiği öğrenildi. Alkan’ın Narlıdere İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı olarak görev yaparken Sedat Ocakçı’nın da aynı yerde üsteğmen olarak görev yaptığı tespit edildi. Sedat Ocakçı’nın 2017 yılında Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında önce açığa alındığı, 2 yıl sonra da ihraç edildiği belirtildi. Alkan’ın, emekli olduktan sonra holdinge bağlı şirketlerden Metayıldız’ın genel müdür yardımcılığı görevini yürüttüğü kaydedildi.

“OCAKÇI EMRİMDE ÇALIŞIYORDU”

Soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan’ın ifadesi ise ortaya çıktı. Alkan ifadesinde, “Narlıdere İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı olarak görev yaparken Sedat Ocakçı emrimde çalışıyordu. Oradan tanıyorum” dedi.

“BEN DE 4 MİLYON LİRA PARAMI ALAMADIM”

Kendisinin de mağdur olduğunu söyleyen Alkan, Ocakçı ile olan ilk iş görüşmesini bir otelde yaptıklarını dile getirdi. “Otelin bir katını komple kiralamışlardı. Burada görüşme yaptık. Çalışmaya başladıktan sonra ben de sisteme dahil oldum. İlk olarak 1 milyon 800 bin lira parayla girdim. Diğer vatandaşlara yüzde 17 kar verirken, bana yüzde 20 kar verdi. Daha sonra emekli aylığım ve şirket maaşımı düzenli olarak ekledim. Param en son kâr payım ile birlikte 2023 Kasım ayında 4 milyon lirayı buldu. Ben de sistemden paramı alamadım. Mağdurum. Şikayetçiyim” dedi. Alkan, Metayıldız’ın Genel Müdür Yardımcısı olduğunu bilmediğini iddia etti.

YATIRIMCILARA TANITIM YAPIYORDUM

Şirkete gelen yatırımcılara tanıtım yaptığını belirten Alkan, “Şirkete gelen yatırımcılara savunma sanayi, insansız kara aracı, VTAL insansız hava aracı, drone ve yapay zeka konularında bilgiler aktarıyordum. Ocakcı Holding’in Ankara’daki ofisinin sorumlusu B.Y.’nin yanına Sedat Ocakcı ile birlikte gitmiştik. Sedat Ocakcı yanlarından beni uzaklaştırarak B.Y. ile toplantı yapardı. Baş başa görüşürlerdi. Ne konuştuklarını hiç bilmezdim” dedi.

TSK’DAN İHRAÇ EDİLDİKTEN SONRA EMLAKÇILIK YAPMIŞ

Sedat Ocakcı’nın TSK’dan ihraç edildikten sonra bir emlakçının yanında çalıştığını söyleyen Alkan, “Sedat Ocakcı emlakçının yanında çalıştı ancak başarılı olamadı. Daha sonra borsa ve yazılım üzerine şirket kurup bu işe girdi” dedi. Paralarını yüksek kar vaadiyle sisteme yatıran vatandaşlara parayı nasıl kazandıkları konusunda yaptığı açıklamadan da bahseden Alkan, “Vatandaşların hiçbir şey satmadığımız şeklindeki iddialarını kabul etmiyorum. Ürettiğimiz bir ‘drone’u satmıştık” dedi.

“15 OCAK’TA ‘SANA İHTİYACIMIZ YOK’ DEDİ”

Sedat Ocakcı’nın kendisine 15 Ocak’ta ‘sana artık ihtiyacımız yok’ dediğini söyleyen Alkan, “Şirketten ayrılabileceğimi söyledi. Ancak ilk başta resmi işlem yapılmadı. 15 Ocak’tan sonra Sedat Ocakcı ile irtibat kurmadım. 25 Ocak’ta Mersin’e gittim. 31 Ocak 2024’te resmi olarak işten çıkışım yapıldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir