Yargıdan İBB’yi engellemek isteyenlere tokat

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ramazan etkinliklerini engellemek isteyen AKP’li Üsküdar ve Ümraniye Belediyeleri yargı yoluna gitti. Mahkemeler İBB’yi haklı bularak ramazan etkinliklerinin düzenleme kararının yürütmesinin durdurulma istemini oy birliğiyle reddetti.

AKP’li Üsküdar ve Ümraniye Belediyeleri tarafından geçen haftalarda İBB’nin Ümraniye Kent Meydanı ile Üsküdar Mimar Sinan Meydanı’nda ramazan etkinlikleri düzenlemesi engellenmişti. Üsküdar Belediyesi meydana çok sayıda zabıta memuru, çöp araçları, kar ile mücadele kamyonları yığmıştı. Aynı şekilde Ümraniye Belediyesi de kent meydanına otobüs ve iş araçları yığarak İBB’nin çadır kurmasına engel olmuştu.

‘Kamu yararı var’

Ümraniye Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi söz konusu İBB’nin etkinliklerinin iptali için yargı yoluna gitti. Ümraniye Belediyesi Başkanlığı, İstanbul 11. İdare Mahkemesi’ne başvurarak İBB’nin 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda 23 Mart – 21 Nisan tarihleri arasında düzenleyeceği “ramazan etkinliği”nin alana yakın dershaneler ve en az 3 tane hastane ile bitişiğinde tarihi Cevherağa Camisi olduğu gibi gerekçelerle iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını istedi. İBB mahkemeye verdiği savunmada planlanan etkinlikte kamu yararı olduğunu vurgulayarak davanın reddedilmesi gerektiğine dikkat çekti. Mahkeme İBB’yi haklı bularak yürütmenin durdurulması istemini itiraz yolu açık şekilde 28 Mart’ta reddetti.

‘Hukuka uygun’

Aynı şekilde Üsküdar Belediyesi Başkanlığı da İstanbul 8. İdare Mahkemesi’ne başvurarak İBB’nin Ramazan etkinliklerinin hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü. İlçe belediyesi işlemin iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını istedi. Mahkeme İBB’nin işlemini hukuka uygun bularak yürütmenin durdurma istemini itiraz yolu açık olmak üzere 30 Mart’ta oybirliğiyle reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir