Meraklısı Korku Türünün Bu İlginç Dalına Eriyip Bitiyor! İnsan Vücudunun Erimesini Konu Alan Acayip Filmler

Merhabalar. ‘Body horror’ filmlerinin bir alt türü olan eriyik filmler (melt movie), insanların vücudunun yapışkan, jelatinimsi ve canavarca maddelere dönüşerek korkunç bir yaratık halini aldığı filmlerdir. Vücudun erimesini temel alan bu filmler, korku filmi sevenleri izlerken zorlayabilir. Bu içerikte ‘melt movie’ türünde çekilen filmleri listeledim.

İyi seyirler dilerim.

Uyarı: Bazı görseller rahatsız edicidir.

1. Society (1989)

Bill, kendisinin kız kardeşinden ve anne babasından ‘farklı’ olduğu konusunda endişeleniyordur. Diğer ‘üst sınıf’ insanlarla karışırken, Bill onlardan daha gerçekçidir. Kız arkadaşı bile biraz tuhaf görünüyordur. Bill, tüm hızıyla devam eden bir parti için eve döndüğünde her şey ortaya çıkar. 

Yönetmen: Brian Yuzna

Oyuncular: Billy Warlock, Concetta D’Agnese, Ben Slack

2. The Stuff (1985)

Gizemli, beyaz, yapışkan ama lezzetli bir madde dünyanın yüzeyinden sızmaya başladığında harika bir yeni tatlı ürünü ortaya çıktığın düşünülür. Ancak bu yeni tatlı uğursuz bir kökene sahiptir: Kurbanlarının zihinlerini ele geçirip daha fazlasını istemelerine neden olan bir varlıktır.

Yönetmen: Larry Cohen

Oyuncular: Michael Moriarty, Andrea Marcovicci, Garrett Morris

3. Street Trash (1987)

Bir likör dükkanı sahibi, mahzeninde bir ‘Viper’ kasası bulduğunda, gerçek özelliklerinden habersiz onu yerel berduşlara şişesi bir dolardan satmaya karar verir. İçecekler, tüketicilerinin erimesine neden olur. İki evsiz delikanlı kendilerini zehirli biranın etkileriyle karşı karşıya bulurken aynı zamanda sosyopatik eğilimleri olan ve bir Vietnam gazisi olan ‘Bronson’ ile içinde yaşadıkları hurdalığın sahibiyle karşı karşıya gelirler.

Yönetmen: J. Michael Muro

Oyuncular: Mike Lackey, Bill Chepil, Vic Noto

4. The Devil’s Rain (1975)

Bir satanist tarikat lideri yerel kilise tarafından diri diri yakılır. Daha sonra ruhlarını şeytana sattıkları kan sözleşmeleri kitabının gücüyle, cemaatinin her soyunu avlamak ve köleleştirmek için geri dönmeye ant içer. 

Yönetmen: Robert Fuest

Oyuncular: Ernest Borgnine, Eddie Albert, Ida Lupino

5. The Blob (1988)

Uzaydan gelen ölümcül bir varlık, küçük bir kasabanın yakınına düşer ve yoluna çıkan herkesi yiyip bitirmeye başlar. Hükümetin bilim adamları da korkunç yaratığı kontrol altına almaya çalışırken panik başlar.

Yönetmen: Chuck Russell

Oyuncular: Shawnee Smith, Kevin Dillon, Donovan Leitch Jr.

6. Body Melt (1993)

Huzurlu Pebbles Court, Homesville sakinleri, hızlı eriyen deri gibi vücut ayrışmasına ve acı verici ölüme neden olan yeni bir ‘vücut ilacı’ için bilmeden test denekleri olarak kullanılıyordur.Yönetmen: Philip Brophy

Oyuncular: Gerard Kennedy, Andrew Daddo, Ian Smith

7. The Toxic Avenger (1984)

Tromaville’de Melvin, kovası ve paspasıyla bir sağlık kulübünde kapıcı olarak çalışıyordur. Boş sokaklarda insanlara vurup kaçmayı seven sadist ve kabadayı Bozo ve Slug ile kız arkadaşları Julie ve Wanda, Melvin’e acımasız bir şaka yaparlar ve Melvin, park halindeki bir kamyonun içinde zehirli atıklarla dolu bir varilin içine düşer. Güçlü canavar Toxic Avenger’a dönüşür ve kasabayı suçlulardan korur. 

Yönetmen: Michael Herz, Lloyd Kaufman

Oyuncular: Andree Maranda, Mitch Cohen, Jennifer Babtist

8. Slime City (1988)

Bir öğrenci, New York’ta köhne bir binaya taşınır. Tuhaf komşuları, evlerinde şarap dedikleri bir karışım yaparlar, ancak o birazını içtiğinde deforme olmuş, öldürücü bir canavara dönüşür.

Yönetmen: Gregory Lamberson

Oyuncular: Craig Sabin, Mary Huner, T.J. Merrick

9. The Incredible Melting Man (1977)

Bir astronot, talihsiz bir uzay yolculuğundan döndükten sonra öldürücü bir şekilde jelatinimsi bir kütleye dönüşür.Yönetmen: William Sachs

Oyuncular: Alex Rebar, Burr DeBenning, Myron Healey

10. Slime City Massacre (2010)

Bir ‘kirli bomba’ saldırısının ardından, New York’ta ‘Slime City’ olarak bilinen bir mahalle, evsizler (yerinden edilmiş mülteciler) dışında boşaltılır.

Yönetmen: Gregory Lamberson

Oyuncular: Jennifer Bihl, Kealan Patrick Burke, Debbie Rochon

11. Hellraiser (1987)

Bir kadın, akrabası olan bir adamın yeni dirilmiş, kısmen biçimlenmiş bedenini keşfeder. Sadist yeraltı dünyalarından kaçtıktan sonra onu takip eden şeytani varlıklardan kaçabilmesi ve vücudunu canlandırması için öldürmeye başlar.

Yönetmen: Clive Barker

Oyuncular: Andrew Robinson, Clare Higgins, Ashley Laurence

12. Gremlins (1984)

Genç bir adam istemeden yeni evcil hayvanıyla ilgili üç önemli kuralı çiğner ve küçük bir kasabada kötü niyetli yaramaz canavarlardan oluşan bir sürüyü serbest bırakır.

Yönetmen: Joe Dante

Oyuncular: Zach Galligan, Phoebe Cates, Hoyt Axton

13. Creepshow 2 (1987)

Bu film, bir çocuğun en sevdiği çizgi romanın son sayısında yer alan intikam peşinde koşan ahşap bir Kızılderili, göldeki canavarımsı bir damla ve ölmeyen bir otostopçu ile ilgili üç ürkütücü hikayeyi konu alıyor.

Yönetmen: Michael Gornick

Oyuncular: George Kennedy, Lois Chiles, Domenick John

14. The Fly II (1989)

‘Brundlefly’ın neredeyse insan gibi olan oğlu, babasının deneylerine devam etmek isteyen hain bir şirket tarafından izlenirken mutasyona uğramış genlerine bir çare aramaktadır.

Yönetmen: Chris Walas

Oyuncular: Eric Stoltz, Daphne Zuniga, Lee Richardson

15. The Evil Dead (1981)

Beş üniversite öğrencisi, ücra bir kulübede huzurlu bir tatil geçirmek için durur. Bir kitap ve ses bandı keşfedilir ve büyüler yüksek sesle okunduğunda kötülüğünün güçlü olduğu anlaşılır. Yönetmen: Sam Raimi

Oyuncular: Bruce Campbell, Ellen Sandweiss, Richard DeManincor

16. Brain Damage (1988)

Bir sabah genç bir adam uyandığında küçük, iğrenç bir yaratığın beyninin dibine yapışmış olduğunu görür. Yaratık ona coşkulu bir mutluluk hali verir ama karşılığında insan kurbanlar ister.

Yönetmen: Frank Henenlotter

Oyuncular: Rick Hearst, Gordon MacDonald, Jennifer Lowry

17. The Mildew from Planet Xonader (2015)

1984 yılında gizli bir tesiste biyolojik silah olarak bir küf türü geliştirilir. Kazara bir sızıntı, mantarın aslında uzaylı bir yaşam formu olduğunu ortaya çıkardığında tesisin tek umudu paralı asker Toxic’tir.

Yönetmen: Giulio De Santi, Neil Meschino

Oyuncular: Wilmar Zimosa, Edward X. Young, Mike Keller

18. Ebola Syndrome (1996)

Hong Kong’da cinayetten aranan bir Çinli restoran çalışanı Güney Afrika’da ebola kapar, ona karşı bağışıklık kazanır ve bilmeden virüsü orada yayar. Ardından Hong Kong’a geri döner ve insanlara virüsü bulaştırmaya devam eder.

Yönetmen: Herman Yau

Oyuncular: Anthony Chau-Sang Wong, Yeung-Ming Wan, Fui-On Shing

19. Troll 2 (1990)

Tatil yapan bir aile, ziyaret ettikleri tüm kasabanın insan kılığına girmiş ve onları yemeyi planlayan goblinler tarafından iskan edildiğini keşfeder.

Yönetmen: Claudio Fragasso

Oyuncular: Michael Paul Stephenson, George Hardy, Margo Prey

20. Mandy (2018)

Gözlerden uzak bir ormandaki bir çiftin büyülü yaşamları, kabus gibi bir hippi tarikatı ve onların iblis motorcu yandaşları tarafından vahşice paramparça edilir ve bir adam gerçeküstü bir intikam saldırısına sürüklenir.

Yönetmen: Panos Cosmatos

Oyuncular: Nicolas Cage, Andrea Riseborough, Linus Roache

21. The Beyond (1981)

Genç bir kadın Louisiana’da eski bir oteli miras alır ve burada bir dizi doğaüstü ‘kazanın’ ardından binanın cehennemin girişlerinden birinin üzerine inşa edildiğini öğrenir.

Yönetmen: Lucio Fulci

Oyuncular: Catriona MacColl, David Warbeck, Cinzia Monreale

Siz ‘body horror’ filmlerinin bir alt türü olan eriyik filmler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir