İktidarsızlıktan Kas Zayıflığına… Evlerimizde Oluşan Küflerin İnsan Vücudundaki Etkileri

Cinsel sağlığı etkileyen sorunlar çeşitli sebeplere bağlı olarak birçok rahatsızlığa yol açıyor. Uzmanlar ise özellikle kış aylarında birçok evde artış gösteren bir sorunun iktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyona ve testislerin küçülmesine neden olabileceği belirtti. Detaylar içeriğimizde…

Erektil disfonksiyon, birçok erkeğin yaşadığı cinsel sağlık sorunları arasında yer alıyor.

Çoğu erkekte stres, yorgunluk, endişe ya da aşırı alkol kullanıldığında zaman zaman karşılaşılan bu durum farklı bir şekilde de ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre kış aylarında artış gösteren küfler de erektil disfonksiyona ve testis küçülmesine neden olabiliyor.

Küfler düşük testosterona sebep olabilir.

Uzmanlar, suyun zarar verdiği binalarda, mobilyalarda ve döşemelerde gelişen belirli küf türlerinin, testosteronu azaltabilen östrojen benzeri özelliklere sahip olduğunu söyledi. Evlerde aşırı küf oluşması hormonal düzensizliğe neden olabilir.

Kadınları ne şekilde etkiliyor?

Kadınlar için kilo alımı, düşük libido ve ruh halindeki değişikliklerin tümü düşük testosteron seviyeleri tarafından tetiklenir. Hormonal değişiklikler adrenal bezlere ekstra baskı uygulayarak stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyelerinde ani bir artışa neden olur ve bu da insanların uyku ve stresle başa çıkma şeklini etkileyebilir.

Kortizol Hormonunun fazla salgılanması, Cinsel performansı olumsuz etkileyebilir. Kandaki yüksek kortizol seviyesi, cinsel isteksizliği de beraberinde getirebilir.

Bunlara ek olarak; kas zayıflığına yol açabileceğini ve adet döngülerinin düzensizleşmesine, daha seyrek olmasına veya tamamen durmasına neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir