CHP’ye katılan Sarıgül’ün şifreleri: 2003 – 2013 – 2023

CHP’den Erzincan milletvekili seçilen Mustafa Sarıgül’ün lideri olduğu Türkiye Değişim Partisi de CHP ile birleşme kararı aldı. 2019’da CHP’den ayrılan Sarıgül’ün yeniden CHP’ye dönüşü ilk değil.

Mustafa Sarıgül daha önce üç kez CHP’den ayrıldığını ve üç kez geri dönüş yaptığını hatırlattı.

2003 yılında İsmail Cem’in Yeni Türkiye Partisi’nden ayrılarak CHP’ye katılan Sarıgül 29 Ocak 2005’te CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a karşı aday oldu ve kaybetti. Parti tarafından ihraç edilen Sarıgül, Demokratik Sol Parti’ye katıldı. Temmuz 2009’da DSP’den ayrılarak Türkiye Değişim Hareketi’ni başlatan Sarıgül önce parti kuracağını açıklamış sonra bu kararından “Kemal Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP’yi desteklemek” için vazgeçmişti.

Sarıgül, 31 Ekim 2013 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile birlikte yaptığı basın toplantısında yeniden CHP’ye katıldığını açıkladı. Partiden ihracı kararının kaldırılması için verdiği dilekçe 3 Kasım 2013 tarihinde Parti Meclisi’nde onaylandı ve Sarıgül resmen CHP’ye dönmüş oldu.

2014’te İstanbul’da AKP’ye karşı CHP adayı olarak yarışan Sarıgül, seçimleri kaybetti. 2019’da CHP’den istifa eden Sarıgül Şişi’de yerel seçimlere DSP adayı olarak girdi ve kaybetti. 2020 yılında Türkiye Değişim Partisi’ni kurdu.

Sarıgül, 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldı ve aynı gün yapılan genel seçimler için CHP tarafından Erzincan’da 1. sıradan milletvekili adayı gösterilmiştir. Seçim sonuçlarına göre CHP listesinden Erzincan milletvekili oldu. Böylece Sarıgül 36 yıl aradan sonra yeniden meclise girmiş ve üçüncü kez CHP’ye katılmıştır.

Sarıgül’ün CHP’ye katılma tarihleri arasında onar yıl bulunması ise ayrıca dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx