BofA, TL’yi Tekrar Radarına Almayı Değerlendiriyor

Bank of America Corp. stratejistleri, Türk lirasında uzun pozisyon açmayı veya 10 yıl vadeli yerel tahvillerde alım yapmayı değerlendirdiklerini duyurdu. Perşembe günü yayımlanan bir notta, stratejistler dört kriterin sağlanması halinde bu adımları atmaya değer olduğunu belirtti.

İlk kriter, iç talebin cari dengeyi sürdürülebilir bir seviyede istikrara kavuşturacak kadar zayıflamasını sağlamak için şu anda yaklaşık yüzde 8,9 olan ortalama fonlama maliyetinin en az yüzde 40’a çıkması olarak belirtildi.

İkinci kriter olarak, Dolar/TL kurunun 25 seviyesinin üzerinde olması gerektiği ifade edildi.

Üçüncü kriter, kurumların dolar alımlarına yönelik kısıtlamaların ve döviz piyasasına yönelik müdahalelerin kaldırılması olarak belirlendi.

Dördüncü kriter ise küresel dolar görünümünün yukarı yönlü olmaması gerektiğini vurguladı.

Bank of America stratejistlerinin notunda, tahvil piyasalarının genel olarak “iyi haberleri” fiyatladığı ve dolar cinsi tahvil getiri eğrisinin uzun tarafında hala potansiyel olduğu ifade edildi.

Stratejistler, “Beklentiler iyimser olmaya devam ederse ve ileri sürülen politikaların ortodoksi ile uyumlu olması beklenirse, uzun vadede hala değerlendirilebilecek bir alan olduğunu düşünüyoruz” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx