Bob Menendez’in evinde külçe altın skandalı: Hırsızlıkla bağlantılı çıktı

AA

Rüşvet skandalına karışan Türkiye düşmanı Bob Menendez’e yönelik soruşturmada yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Menendez’in evinde bulunan külçe altınlar, ABD’li senatörün şaibeli ve karanlık ilişkiler ağına ilişkin soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Altınların, yıllar önce bir iş adamının evinden çalınan ve daha sonra bulunan altınlar olduğu, bunun iş insanı ile Menendez arasındaki “rüşvet” bağlantısına dair kanıt olacağı belirtildi.

Altınların çalıntı olduğu belirlendi

NBC News’un ine göre, İş İnsanı Fred Daibes, 2013’te polise başvurdu ve New Jersey’in Edgewater semtindeki evinden 500 bin dolar nakit parası ve 22 külçe altının çalındığını bildirdi.

Polis, daha sonra olayla bağlantılı 4 kişiyi yakaladı ve Daibes’e altınları tekrar iade edildi. Bu süreçte Daibes, altınların seri numarasını polise bildirdi.

Ele geçirilen altınlardaki seri numarası ayrıntısı

Resmi polis raporlarında, Menendez’e yönelik “rüşvet” suçlaması kapsamında bu yıl evinde ele geçirilen 2 altının Daibes’in altınların seri numarasıyla eşleştiği görüldü.

Öte yandan, Menendez’in eşi Nadine Menendez’in de daha önce sattığı 2 külçe altının 2013’teki vakadaki altınlarla aynı seri numarasına sahip olduğu kaydedildi.

Menendez için kötü haber: Delil zinciri çözülüyor

Söz konusu gelişmenin, Menendez ile Daibes arasındaki rüşvet alışverişine en önemli kanıtı sunacağı düşünülüyor.

NBC Hukuk Analisti Danny Cevallos, “Tüm bunlar, Senatör Menendez için kötü haber. Çünkü delil zinciri, bu noktadan sonra kolay çözülecek gibi.” yorumunda bulundu.

Rüşvet skandalıyla ilgili soruşturma

Bob Menendez’e 22 Eylül’de New York Güney Bölge Federal Mahkemesine sunulan 39 sayfalık iddianamede, eşi Nadine (Arslanian) Menendez ile rüşvet alma suçlamaları yöneltilmişti.

Evindeki aramada bulunan külçeler ve gizli nakit paraların yanı sıra Menendez’in, özellikle Kongre’de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı boyunca Mısır’a resmi yardımlardaki etkisi ile New Jersey’deki Mısır kökenli iş insanları ve firmalarla girdiği ilişkiler, iddianamede dikkati çekmişti.

İstifa baskıları arttı

Suçlamaların ertesi gününde Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Menendez, partisinden ve kamuoyundan gelen baskılara direnerek Kongre’deki koltuğundan istifa etmeyeceğini belirtmişti.

Türkiye karşıtlığıyla biliniyor

Küba kökenli göçmen bir ailenin oğlu olan Menendez, Kongresi’nde Türkiye karşıtlığı, Rum ve Ermeni lobisine yakınlığıyla biliniyor.

Menendez, ABD tarafından Türkiye’ye yapılacak F-16 satışına karşı çıkanların başında gelirken, Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’deki politikalarından rahatsızlığını da her fırsatta gündeme getiriyordu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir